A fogzás időszaka, ami általában a kicsik 6 hónapos kora körül kezdődik, megterhelő lehet mind a szülők, mind a baba számára. Ebben az időszakban a csecsemő vagy kisgyermek ingerlékenynek vagy rosszkedvűnek tűnhet, és más olyan, enyhe tünetei is lehetnek, amiket jellemzően a fogzásnak tulajdonítunk.
A fogzás tünetei:
- Fájdalom
- Gyulladás a fog kibújásának helye körül
- Általános ingerlékenység
- Alvási zavarok, nyugtalan alvás
- Az arc kipirosodása
- Nyálcsorgás
- Az íny dörzsölése, a szokásosnál több rágcsálás vagy szopás
- Bélműködési zavarok a székrekedéstől a hasmenésig
- Étvágytalanság
- Fülfájás a kibújó foggal azonos oldalon
A fogzás nem okoz közvetlenül kipirosodást a pelenkával fedett bőrterületeken (pelenkakiütés). Okozhatja azonban az, hogy a baba bőre érintkezik a pelenkában lévő széklettel és vizelettel - ha a babának a fogzás miatt hasmenése van, ez növelheti a kipirosodás valószínűségét. További tudnivalókért kattints ide.
Ha a baba éppen fogzik, bizonyos óvintézkedésekkel megelőzhetjük a popsi kipirosodását, ráadásul a baba rossz közérzetét is enyhíthetjük:
- A pisis/kakis pelenkát cseréld ki minél előbb. Minden tisztába tevéskor használj popsikenőcsöt , például Bepanthen Baby ami védőréteget képez a bőrön, a benne lévő B5 provitamin pedig támogatja a bőr természetes megújulási folyamatait.
- Adj a babának hűtött vagy fagyasztott rágnivalót, például cumit, fagyasztott ételeket vagy rágókagyűrűt – ezek segítenek megnyugtatni a fájó ínyt
- Vény nélkül kapható helyi érzéstelenítők és fájdalomcsillapítók segíthetnek az ínyfájdalom enyhítésében - de gondosan tartsd be a betegtájékoztatóban írottakat!